Miljardsatsning på vind Vindkraftsparken kommer bara att ligga ett par kilometer från Trödje. ”Jag tror inte att det kommer att störa.”
– Jag tror inte att det kommer att störa, och vi behöver energi, säger Hjalmar Hjelte, en av dem som gick på samrådsmötet i Trödje i går kväll.
Relaterat
Så här kan det se ut om några år. 23 vindkraftverk planeras i skogsområdet väster om Trödje. Fotograf: Jörgen Svendsen
Per-Olof Ericksson från Naturskyddsföreningen ville förvissa sig om att bolagen gjort ordentliga inventeringar av naturlivet i området.
Det var många som ville veta mer om planerna på vindkraft i Trödje.Fotograf: Jörgen Svendsen
Det var andra gången som vindkraftsbolagen wpd och Samkraft ordnade samrådsmöte. Förra gången hölls träffen i centrala Gävle och då kom inte särskilt många Trödjebor.
– Det är viktigt att alla får tillfälle att informera sig. Därför ordnar vi det här mötet, säger Sten Gabert, VD för Samkraft, det bolag som en rad kommunala energibolag i regionen har bildat.
I går var det många som ville veta mer om projektet, de flesta med en positiv inställning till planerna. Före samrådsmötet fick de jaktlag som berörs en speciell information och enligt Sten Gabert var tongångarna mest positiva även där.
Men GD träffade åtminstone en jägare som beklagade att jaktmarkerna nu kan förvandlas till ett ”industriområde”. Känslan att vara ute i den fria naturen skulle försvinna, befarade han.
– Inte blir det som förr.
Per-Olof Ericksson, ordförande i Naturskyddsföreningen i Gävle, var också på plats. Han var närmast intresserad av att veta vilka studier av naturlivet som gjorts eller ska göras.
– Sedan ska vi studera planen och lämna in synpunkter, säger han.
Vindkraftsparken ligger några kilometer från samhället och de 135 meter höga verken kommer att vara väl synliga. Närmaste hus ligger en knapp kilometer från området.
Någon gång nästa år planerar bolagen att lämna in en tillståndsansökan. Området bedöms på goda grunder vara lämpligt för vindkraftverk men helt säkra är inte bolagen. Noggranna vindmätningar på plats måste göras, ett krav som både långivare och leverantörer av kraftverken ställer. Om resultaten inte håller måttet kan hela projektet avbrytas.
– Det kan hända, säger Sten Gabert.
Men siktet är inställt på att lämna in en tillståndsansökan någon gång nästa år. Om allt går enligt planerna kan parken börja byggas 2012.
”Det är viktigt att alla får tillfälle att informera sig. Därför ordnar vi det här mötet.”
Sten Gabert
VD, Samkraft




















































