Gå till startsidan!

Torsdag 2 september 2010

Klart
7ºC N1m/s
Mer väder

Gävle

Publicerad 6 oktober 2009 Uppdaterad 6 oktober 2009
Textstorlek 1 2 3
Anders Eriksson vid invigningen av Sodexos nya kök.

Anders Eriksson vid invigningen av Sodexos nya kök.

Fotograf:
Stéfan Estassy

Nytt kök lyft för Sodexo

För 14 miljoner kronor har Sodexo fått ett produktionskök som ligger i framkant.
– Nu blir det enklare att följa de hygienkrav som ställs, säger platschef Susanne Öberg.

Relaterat

Barnen och eleverna på de förskolor och skolor som Sodexo levererar mat till kommer inte att märka någon större skillnad. Men för personalen är renoveringen ett lyft.

– Vi har alltid följt livsmedelslagstiftningen, men förut har det varit svårt, säger Anders Eriksson.

Smutsiga förpackningar öppnas i ett speciellt rum innan innehållet fortsätter in i köket. Lokalerna är också bättre anpassade efter hur maten framställs.

– Flödet är rakare vilket underlättar för personalen. I år lagar vi ungefär 45 procent av maten från grunden, under nästa år ska vi försöka öka den andelen till mellan 60 och 80 procent, säger Susanne Öberg.

Publicerad 6 oktober 2009 Uppdaterad 6 oktober 2009
Textstorlek 1 2 3

Senaste kommentarerna:

Skrivet 6 okt 2009 06:07 Fredrik P (Ej registrerad)

Vore det inte bättre att satsa dessa pengar på smak och näringsutveckling av den bissara smörja som serveras till våra barn och gamla inom omsorgen?
För det har samma låga smakkvalitet generellt i de flesta av sina kök med erfarenhet från västkusten!!

Skrivet 6 okt 2009 09:52 ? (Ej registrerad)

Du (fredrik P) måste ha missat tidigare artiklar om samarbetet med kocklandslaget för att förbättra maten och att sodexo jobbar ständigt med att höja kvaliten.

Innehåll

Linjeochluft
Linjeochluft

Annat innehåll

Vi söker jobb Entré Gävle - köp konsertbiljetter här Beställ foton

Senaste nytt

Val 2010
space

Chatta med
Nyamko Sabuni

3 september klockan 10.30 har du chans att ställa frågor till integrationsministern Nyamko Sabuni (FP). Ställ din fråga redan nu genom att klicka på rubriken.
Läs chatten med Göran Hägglund (KD)
Läs chatten med Lars Ohly (V)

space

Valfråga

Vilket av blocken får din röst?

Sök på GD.se

Nyhetstipset

Vet du något som vi inte vet? Tipsa oss! 026-159601 gefle.dagblad@gd.se

Tänker du förhandsrösta?

Emelie Klar, 24 år, studerande, Gävle:

- Jag tänker förhandsrösta för jag är bortrest när det är val. Men jag har inte bestämt mig än hur jag ska rösta.

Olle Berglund, 79 år, pensionär, Gävle

- Svaret är ja! Jag har ärenden till biblioteket lite då och då så det är lika bra att göra undan det.

Guernine Akim, 34 år, studerande, Gävle

- Jag ska rösta i morgon, i dag glömde jag röstkortet. Jag orkar inte vänta. Jag har ändå bestämt vad jag ska rösta på.

Treenet Jensen, 42 år, frisör, Gävle

- Jag har inte bestämt vad jag ska rösta på än, så jag vet inte. Men jag tror inte det.

Olga Lavrentieva, 37 år, studerande, Gävle

- Nej, jag väntar till den 19:e. Det är en speciell dag, jag tycker att man ska rösta då.

Missa inte våra bloggare!

GD.se:s bloggare skriver om allt från det senaste modet till tankar om svek och döden. Däremellan finns mat och ishockey.

Andrahandsfynd

Doris

Ericsson efter 09-12-08

Livsbloggen

Kristin på läktaren

Melodifestivalen 2010

Moments of Mimmi

Stjärnklart

Tezz in the city

Together we will live forever

luft
luft
luft
luft
luft luft luft
luft

Kontaktinformation