Misstänkt tjuvjakt på varg i Galvenreviret Gävleborgspolisen har inlett en utredning om grovt jaktbrott
Därmed kan varghatet ha gjort entré i vårt län.
Gävleborgspolisen har inlett en utredning om grovt jaktbrott.
Relaterat
GD har tidigare berättat om Galvenreviret beläget strax norr om Gästriklands landskapsgräns. Hit vandrade för några år sedan en varghanne från det rysk-finska beståndet.
Varghannen skapade tillsammans med en hona från det näraliggande Voxnareviret ett nytt revir med sex vargvalpar.
Etableringen följdes med spänt intresse av anhängare och motståndare på varsin sida om den avgrundsdjupa klyftan i vargdebatten.
Anledningen var att den inhemska, svenska vargstammen är kraftigt inavlad. Fram till den ryska vargens ankomst vilade hela beståndet på ett fåtal djur som samtliga andra vargar härstammar från.
Precis som hos människan innebär liten genetisk variation risker för missbildningar hos vargar. Sårbarheten för sjukdomar ökar. Utan nya genetiska influenser riskerade det svenska vargbeståndet att slås ut, antingen snabbt genom en sjukdom eller långsamt genom nedsatt fertilitet eller andra konsekvenser av inavel.
Eftersom vargen är vårt mest omstridda rovdjur fanns många som gärna skulle se en sådan utveckling. Tjuvjakt på varg, och attentat mot motståndare i vargdebatten som fått sina däck söderskurna, har hittills varit ett fenomen främst i Dalarna.
Men myndigheterna fruktar nu att det kontroversiella Galvenreviret, som kan säkra den svenska vargens överlevnad på sikt, dragit till sig problemen från Dalarna.
I tisdags hittade en besiktningsman från länsstyrelsen i Gävleborg ett kadaver efter en varg eller ett ”hunddjur”. Kroppen togs om hand. I går fanns kadavret hos polisen i Söderhamn men det ska skickas till Statens Veterinärmedicinska anstalt, SVA, i Uppsala för obduktion.
På SVA bekräftade man i går att man väntade på att kroppen skulle anlända, men sa också att man inte skulle lämna några kommentarer kring resultat av undersökningen.
Daniel Hansson är rovdjurshandläggare på länsstyrelsen.
– Vi fick inte tag på alla valpar när vi skulle chipsmärka dem. Det här kan vara en av de valparna, säger han.

















































Senaste kommentarerna:
Skrivet 19 dec 2010 17:59 Isa (Ej registrerad)
NU får det fan vara NOG! 70 vargar har dött i år!
I går sköts den fredade Galventiken för att jägare tre gånger släppt ut sina hundar medvetet i reviret!
Är myndigheterna så förbannat BLÅÖGDA att de inte ser mönstret eller dansar de med i samma vals som jägarna? Med licensjakten blir det 90 vargar som dödas! Är ni inte kloka?
Skrivet 12 aug 2009 11:52 Johannes (Ej registrerad)
Ungvargen visade sig vara en räv. Det skulle vara mycket tacksamt om både länsstyrelse och media undvek att skrika "tjuvjakt!" så fort ett dött hunddjur oavsett art påträffas i skogen. Det skapar inte förtroende för varken myndigheters eller medias kompetens och riskerar enbart att slå in fler kilar i den infekterade rovdjursdebatten.
Skrivet 11 aug 2009 23:42 Robban (Ej registrerad)
"Kommentarer på GD.se får inte kränka andra personer eller utpeka dem som brottsliga. De får inte heller innehålla hets mot folkgrupp eller på annat sätt ha något rasistiskt innehåll."
Hmmmmmmmmmmm
Skrivet 1 aug 2009 15:38 BJÖRN (Ej registrerad)
Avväpna alla djurhatande jägare!va nakna dom skulle känna sig!
Skrivet 31 jul 2009 16:39 a olsson (Ej registrerad)
I samband med märkning av vilda djur förekommer att djuret avlider av precis den anledningen. Uteslut inte detta faktum i det nu aktuella fallet.
Skrivet 31 jul 2009 13:07 Georg Larsson (Ej registrerad)
Sedan när vart det normalt med en dödlighet på 50% på vargen första året!? struntprat... 10-12% möjligtvis om inte jägarna skjuter av, då blir det dina 50% Calle. och vargstammen från 3 vargar inte är inavlade, vad är då inavel? Varför är forskarna så måna om Galvenvargarna annars?
Skrivet 31 jul 2009 07:40 Calle Seleborg (Ej registrerad)
Normal dödlighet för vargar under 1:a levnadsåret är minst 50&. Att man rutinmässigt undersöker den döda kroppen är likvärdigt med att man obducerar en människa som påträffas död. Det finns alltså på detta stadium ingen anledning att börja fantisera om grova jaktbrott och varghat.
Ett manta blir inte sant för att det upprepas ofta. Våra vargar är inte gravt inavlade. Viss inavel finns men ingenting som forskarna är speciellt oroliga över.
Däremot vore det på tiden att journalister började intressera sig för hur rovdjuren påverkar människans levnadsmiljö och vår landsbygdskultur.
Jämför risken för vår spillra av den enorma ryska vargstammen med det ur biologisk synvinkel så viktiga fäbodbruket.
Vilken är verkligen utrotninghotad. Observera att de kan inte samexistera.
Skrivet 31 jul 2009 01:42 R.R (Ej registrerad)
Den illegale jakten är mycket stor, både vad angår direkt dödade vargar och döda vargar med gamla skottskador och även försök att döda varg med olika giftåtel, men en död varg betyder inte att den dödats illegalt, bara att rutinen är att upphittade vargar skickas till SVA för obduktion.
Ett sånt förfarande är tyvärr ett resultat av en jägarkår och två organisationer för jägare som i stort, antingen direkt applåderar varje dödad varg vare sig det är illegalt eller inte, eller gång på gång först beklagar att något jaktbrott har utförts för att direkt därefter visa förståelse för de kriminella personer som utfört dessa brott, i stället för att aktivt bekämpa brottslingarna!
Det finns även en Centerpolitiker och jägare från Rättvik som direkt sagt att han INTE skulle anmäla ett jaktbrott begången mot varg om han kände till det.