Gå till startsidan!

Torsdag 2 september 2010

Klart
7ºC N1m/s
Mer väder

Gävle

Publicerad 3 juni 2009 Uppdaterad 3 juni 2009
Textstorlek 1 2 3

Maten är hennes vapen Anna Maria Corazza Bildt siktar på en plats i EU-parlamentet. Hon tror på ursprungsmärkning och kvalitet

– Jag tycker att man ska ursprungsmärka allting! Anna Maria Corazza Bildt hoppas kunna kryssa sig ett par snäpp upp på Moderaternas lista till EU-parlamentet. Maten är hennes vapen.

Relaterat

Artikelbilder

Regnet envisades med att falla från himlen under Anna Maria Corazza Bildts Gävlebesök i går. Linus Ohlson fanns till hands med ett paraply när rektor Göran Larsson visade runt på John Bauer-gymnasiet.

Regnet envisades med att falla från himlen under Anna Maria Corazza Bildts Gävlebesök i går. Linus Ohlson fanns till hands med ett paraply när rektor Göran Larsson visade runt på John Bauer-gymnasiet.Fotograf: Annakarin Björnström

Fotograf: Annakarin Björnström

Fakta

Anna Maria Corazza Bildt

Står som åttonde namn på Moderaternas valsedel till Europaparlamentet.

Är förutom politiker även småföretagare, driver en firma som importerar italienska delikatesser.

Hon har varit engagerad i Moderaterna sedan folkomröstningskampanjen om euron 2003 då hon stod på ja-sidan.

Ni kan storyn om godsägardottern från Parma som jobbade för fred på Balkan, träffade Carl Bildt och blev svensk småföretagare i matbranschen.

Nu siktar Anna Maria Corazza Bildt på en plats i EU-parlamentet. I går besökte hon Gävle för att värva väljare.

Vi sitter i ett litet rum på John Bauer-gymnasiet och hon försöker klura ut vad som är hennes allra viktigaste fråga att driva om hon tar en plats i parlamentet i höst.

– Det är ju hälsosam mat. Cancer, diabetes, fetma. Allt beror på vad vi äter... Nej, jag måste säga barn. Jag prioriterar bra mat för barn!

Som mor till en nötallergiker har hon ett glasklart exempel. Tydlig märkning.

– Jag behöver glasögon för att kunna läsa om det finns nötter i en glass. Och jag är knappt över 40 år, säger Anna Maria Corazza Bildt.

Hon påpekar att det faktiskt finns ett förbud mot reklam riktad till barn. Varför är det då Spiderman som säljer flingor i butikerna?

Hon fortsätter att rabbla upp konsumentproblem. Transfetter, färgämnen, tillsatser, djurhållning. Allt styrs och regleras av EU. Allt kan påverkas. Men hur mycket kan en enskild ledamot i parlamentet, och dessutom moderat, verkligen göra åt dessa konsumentfrågor?

– Jag tror inte att riktig information och att stå på konsumenternas sida är ett hot mot den inre marknaden. Jag vet att andra tycker olika. Framför allt inom moderaterna. Men jag har kanske kunskaper som inte alla besitter, säger hon och återknyter till sin uppväxt på ett gods utanför Parma.

– Jag vet att god djurhållning är en förutsättning för bra mat, säger hon och syftar på debatten om Danmarks vanvård av grisar.

Om du blir vald tar du plats i den konservativa gruppen, EPP-ED, med 288 ledamöter. Hur ska du kunna stå upp med dina åsikter i det forumet?

– Jag har aldrig varit rädd för att vara ensam om att driva en fråga. Det är inte första gången det händer. Jag ser det som en demokratisk process.

En demokratisk process med 15 000 lobbyister som hejar på.

– De finns i Sverige också. Men då heter de intressegrupper, säger Anna Maria Corazza Bildt.

Hon hade så klart inte varit moderat om hon trott på förbud. Dialog och öppenhet ska vara vägen till bättre märkning, menar hon.

– Jag föreslår ett minimalt regelverk. Se på Karamellkungen, Exotic Snacks och Spendrups, de har frivilligt tagit beslut att minska färgämnen och tillsatser i godis.

Marknaden kan själv alltså. Även om konsumenterna kanske tycker att det tar onödigt lång tid ibland.

Marknadens eget förslag på ny näringsmärkning, GDA, som lobbyister från världens största matföretag försöker göra till EU-standard, tycker hon dock inte om.

– Det är klart att näringsinnehåll ska deklareras per mängd och inte per portion. Det är ingen politiker som ska avgöra hur stor en portion är, säger hon.

Hur kan en lokal matproducent i Gästrikland gynnas av att ha dig i EU-parlamentet?

– För att jag vill ändra reglerna för offentlig upphandling. De ska inte bara vara prisrelaterade. Då utesluts många lokala producenter. Det måste finnas ett värde i kvalitet.

Det där med ursprungsmärkning slutligen. Det är ju ett konkurrenshinder enligt många av dina partikamrater.

– Jag tycker inte det. Jag tycker att du har rätt att veta var en produkt kommer i från så att du sedan kan välja fritt. ”Toscana-salamin” som finns i affären är från Danmark. Det tycker inte jag är tydligt.

”Jag prioriterar bra mat för barn!”

Anna Maria Corazza Bildt

Publicerad 3 juni 2009 Uppdaterad 3 juni 2009
Textstorlek 1 2 3

Innehåll

Linjeochluft
Linjeochluft

Annat innehåll

Vi söker jobb Entré Gävle - köp konsertbiljetter här Beställ foton

Senaste nytt

Val 2010
space

Chatta med
Nyamko Sabuni

3 september klockan 10.30 har du chans att ställa frågor till integrationsministern Nyamko Sabuni (FP). Ställ din fråga redan nu genom att klicka på rubriken.
Läs chatten med Göran Hägglund (KD)
Läs chatten med Lars Ohly (V)

space

Valfråga

Vilket av blocken får din röst?

Sök på GD.se

Nyhetstipset

Vet du något som vi inte vet? Tipsa oss! 026-159601 gefle.dagblad@gd.se

Tänker du förhandsrösta?

Emelie Klar, 24 år, studerande, Gävle:

- Jag tänker förhandsrösta för jag är bortrest när det är val. Men jag har inte bestämt mig än hur jag ska rösta.

Olle Berglund, 79 år, pensionär, Gävle

- Svaret är ja! Jag har ärenden till biblioteket lite då och då så det är lika bra att göra undan det.

Guernine Akim, 34 år, studerande, Gävle

- Jag ska rösta i morgon, i dag glömde jag röstkortet. Jag orkar inte vänta. Jag har ändå bestämt vad jag ska rösta på.

Treenet Jensen, 42 år, frisör, Gävle

- Jag har inte bestämt vad jag ska rösta på än, så jag vet inte. Men jag tror inte det.

Olga Lavrentieva, 37 år, studerande, Gävle

- Nej, jag väntar till den 19:e. Det är en speciell dag, jag tycker att man ska rösta då.

Missa inte våra bloggare!

GD.se:s bloggare skriver om allt från det senaste modet till tankar om svek och döden. Däremellan finns mat och ishockey.

Andrahandsfynd

Doris

Ericsson efter 09-12-08

Livsbloggen

Kristin på läktaren

Melodifestivalen 2010

Moments of Mimmi

Stjärnklart

Tezz in the city

Together we will live forever

luft
luft
luft
luft
luft luft luft
luft

Kontaktinformation