Gävle

Publicerad 29 maj 2009 Uppdaterad 1 juni 2009
Textstorlek 1 2 3

Nya Luttifikationer!

Arbetarbladets ledarskribent Kennet Lutti läser Gefle Dagblads ledarsida som fan läser bibeln. Luttis oförmåga att tyda vad som de facto står formulerat sammanfaller ofta på ett olyckligt vis med hans populistiska vilja att försaka varje möjlighet till ett seriöst åsiktsutbyte.

Ett typexempel på denna kreativa tolkning som tangerar sabotagedåd av stavelser var gårdagens ledare i Arbetarbladet, där Lutti efter att ha läst Gefle Dagblads ledare ”Vågmästare på väg?” (27/5) väljer att under rubrik ”SD + GD?” påklistra GD en kärlekshistoria med de nynationalistiska Sverigedemokraterna. Lutti blandar subtila påhopp som ”Allt är, eller görs möjligt om makten står på spel” med tvärsäkra uttalanden i stil med: ”Sverigedemokraterna, om de tar plats i riksdagen, måste ju respekteras, skriver GD”.

Här skickar Luttis oförmåga att skilja på semantiska nyanser ut honom på en rejäl cykeltur. I ledaren står det nämligen: ”Sverigedemokraterna är vida värre [än Ny Demokrati, min anm.], men har de valts in i riksdagen i ett fritt demokratiskt val så måste det respekteras”.

GD kommer aldrig att uppskatta Sverigedemokraternas fördomar, för oss på den politiska redaktionen är partiet en intellektuell smittohärd, men precis som upplysningsfilosofen Voltaire fastslog - ”Jag delar inte dina åsikter men jag är beredd att dö för din rätt att framföra dem” - så värnar vi yttrande- och åsiktsfriheten i alla lägen.

SD, som utvecklats från vitmaktrörelsen till ett visionslöst enfrågeparti som stelopererat sin politik kring ”massinvandringen”, är besjälade av att roten till allt ont i Sverige kan härledas till Mohammed. Men oavsett hur inskränkta SD:s idéer än är så innebär ett lyft över 4-procentsspärren att främlingsfientliga SD åtnjuter en demokratisk förankring hos befolkningen. Och därmed måste valresultatet respekteras.

Till medborgarnas grundläggande rättigheter hör lyckligtvis jämlikhets- och likvärdighetsprinciperna, vilket medför att en röst på SD är lika legitim och viktas precis på samma vis som en röst på Moderaterna.

Frågan om vilka röster som ska respekteras i en demokrati har gett upphov till många olika tolkningar; såväl i det antika Grekland som i moderna styrelseformer har vissa personer uteslutits som okvalificerade. En separatistisk och monokulturell hållning snarlik Sverigedemokraternas identitetspolitik. Så vill väl Kennet Lutti ändå inte ha det?

Publicerad 29 maj 2009 Uppdaterad 1 juni 2009
Textstorlek 1 2 3

Senaste kommentarerna:

Skrivet 29 maj 2009 09:22 Tege

En riktigt usel krönika!

Eller ska det föreställa ett kåseri? Inledningsvis beskrivs Kennet Luttis "populistiska vilja att försaka varje möjlighet till..." osv. Ordval och meningsbyggnad för tankarna till Grönköpings Veckoblad. Och sen går det på i samma stil.

Jag har inte läst något av skribenten Lutti i Arbetarbladet och så jag lämnar honom och han uppfattningar därhän. Men att som i denna krönika slå in öppna dörrar med detta svulstiga verbala buller och bång tycker jag är dåligt.

Skrivet 30 maj 2009 09:09 Robert (Ej registrerad)

Grym krönika med vass ton och kloka tankar! Stå på dig tjejen!

Innehåll

Linjeochluft
Linjeochluft

Annat innehåll

Kontakta redaktionen

Har du ett nyhetstips?

Kontakta nyhetscheferna

Lilian Sjölund-Holm och Maria Brander

026-159601

gefle.dagblad@gd.se

Alla Hjärtans Dag-bokning Beställ foton

Senaste nytt

Sök på GD.se

Nyhetstipset

Vet du något som vi inte vet? Tipsa oss! 026-159601 nyhetstipset@gd.se

Tidningskortet

Prenumerera på alla förmåner och erbjudanden som Tidningskortet ger dig med hjälp av ett RSS-flöde.

http://gd.se/1.58844

Tror du gåtan bakom CH-branden blir löst nu?

Tror du gåtan bakom CH-branden blir löst nu?

Tror du gåtan bakom CH-branden blir löst nu?

Lars Jonshult, 42 år, musiker, Iggön

- Jag vet inte. Det är klart man hoppas, men jag är osäker.

Magnus Willén, 40 år, säljare, Söderfors

- Tveksamt. Även om de har fått fast dem, så har det gått så lång tid.

Patric Silén, 40 år, säljare, Gävle

- Det tror jag. Polisen har nog omständigheterna rätt klara för sig.

Kerstin Berglund, 56 år, diakon, Gävle

- Ja, jag tror de kommer att klara upp det. Jag tycker det spelar en jättestor roll, att visa att det man gör får konsekvenser.

Mikaela Eriksson, 16 år, studerande, Gävle

- Nej, det tror jag inte. Det har gått så lång tid, jag tror de får svårt att bevisa allt.

SKIVRECENSION Waiting For The Bells

SPELRECENSION Enkelt och roligt igen

Missa inte våra bloggare!

GD.se:s bloggare skriver om allt från det senaste modet till tankar om svek och döden. Däremellan finns mat och ishockey.

Andrahandsfynd

Doris

Livsbloggen

Kristin på läktaren

Melodifestivalen 2010

Moments of Mimmi

Stjärnklart

Tezz in the city

Together we will live forever

E-TIDNINGEN Läs Gefle Dagblad digitalt på nätet!

Utan extra kostnad för prenumeranter.

Klippkort 25 dagar för 149 kr, tre månader 299 kr, sex månader för 499 och tolv för 949 kr.

INSÄNDARE En blomma till...

Skriv insändare

 ...eller kommentera andras.

GEFLE FRÅN A TILL Ö Uppslagsboken om Gävle

luft
luft
luft
luft
Reseguiden
Resor
luft
Din webbläsare stödjer inte flash
luft
Top Jobs
luft luft

Kontaktinformation