Gävle

Publicerad 6 maj 2009 Uppdaterad 22 maj 2009
Textstorlek 1 2 3

Panel svarade på elevernas frågor inför valet

Enighet om Ipred-lagen och Turkiet, men oenighet om rätten att söka vård utomlands. När de politiska partierna möttes i en EU-debatt i Borgarskolan på tisdagen var likheterna större än skillnaderna mellan partierna.

Relaterat

Bildextra

Ardalan Shekarabi, S:
- Vi behöver en politik som  sätter arbetet i centrum.

EU-valkampanjen och Europaveckan drog igång med tre valdebatter i Gävle på tisdagen. En i Vasaskolan, en i Borgarskolan och en på Stadsbiblioteket.

I Borgarskolan lyste EU-valets stora frågor, klimatfrågan och finanskrisen, nästan helt med sin frånvaro.

De elever som höll i utfrågningen inriktade sig i stället på euron, patientrörligheten, Ipredlagen mot fildelning och om Turkiet ska få bli medlem i EU. Panelen, som bestod av företrädare för alla partier som sitter i parlamentet idag, var helt eniga om att de var emot Ipredlagen – trots att alla partier utom Mp och V röstat för lagen i riksdagen.

– Lagen är dålig, dålig, dålig, sa Mae Liz Orrego Rodriguez, Fp.

– Jag är väldigt mycket emot den, sa Magnus Andersson, C.

– M är för, men jag är emot, sa Hampus Furuback, M.

Ardalan Shekarabi, som står på åttonde plats på socialdemokraternas EU-valsedel, avgav till och med ett vallöfte:

– Om jag blir inröstad i EU-parlamentet lovar jag att jag aldrig någonsin kommer att stödja Ipred, Ipred2 eller något annat lagförslag som liknar Ipred, sa han.

– Men våra partier röstade för lagen, skam till oss. Vill man rösta på ett parti som var emot Ipredlagen ska man faktiskt rösta på Miljöpartiet eller Vänstern, för de var de enda som höll emot.

När det gäller patientrörligheten, rätten att söka vård i andra länder, var skillnaden mellan partierna större:

– Vi tror på fri rörlighet, det är klart man ska kunna få vård i ett annat land, sa Mae Liz Orrego Rodriguez, Fp.och fick stöd av C, M och Kd.

Övriga partier var mer tveksamma

– Vi har inget emot vårdval, men någon ska betala. Vill ni höja skatten? frågade Ardalan Shekarabi.

– Att söka vård utomlands är ingen lösning. Alla ska kunna få vård i Sverige, sa Åsa Sundh, Junilistan.

– Om man öppnar upp för mycket för vård utomlands utarmas vården här hemma, sa Bodil Ceballos, Mp.

– Det blir dyrt och svårt att hantera, Jag tycker inte att någon ska få göra samma operation för dyrare pengar som de kunde fått här, sa Rafael Czeszejko, V.

I den sista frågan, om Turkiet bör få bli medlem i EU var alla på podiet återigen helt eniga. Turkiet bör få bli medlem, men inte förrän landet respekterar de mänskliga rättigheterna, ansåg alla.

Men Bodil Ceballos tyckte samtidigt att talet om mänskliga rättigheter i EU i bland visar på en tydlig dubbelmoral.

– Först uppmanar EU människor att kämpa för de mänskliga rättigheterna i sina hemländer. Sedan, när det blivit farligt och de kommer och knackar på i något EU-land, då säger vi nej, ni får inte komma hit. Det är faktiskt dubbelmoral, sa hon.

”Om jag blir inröstad i EU-parlamentet lovar jag att jag aldrig någonsin kommer att stödja Ipred, Ipred2 eller något annat lagförslag som liknar Ipred”

Ardalan Shekarabi, S

Publicerad 6 maj 2009 Uppdaterad 22 maj 2009
Textstorlek 1 2 3

Senaste kommentarerna:

Skrivet 6 maj 2009 19:48 Gabriel (Ej registrerad)

Var var Piratpartiet? Senaste opinionsundersökningen pekar på 5,1% röster till PP i kommande EU-val. Varför var de inte inbjudna?

Skrivet 8 maj 2009 08:55 L (Ej registrerad)

Piratpartiet tog kontakt samma dag och berättade att de var intresserade att vara med men då fanns inte tiden att organisera detta.

Skrivet 10 maj 2009 23:54 jc (Ej registrerad)



>gÅ IN KOLLA PÅ GRYM KAMPANJ

Innehåll

Linjeochluft
Linjeochluft

Annat innehåll

Entré Gävle Beställ foton

Senaste nytt

Sök på GD.se

Nyhetstipset

Vet du något som vi inte vet? Tipsa oss! 026-159601 nyhetstipset@gd.se

Kollar du märkning när du väljer ägg i butiken?

Kollar du märkning när du väljer ägg i butiken?

Kollar du märkningen när du väljer ägg i butiken?

Dagny Andersson, 79 år, pensionär, Gävle

- Ja, jag vill veta om hönsen är frigående eller inte.

Suzana Pranjic, 23 år, konsult, Gävle

- Jag brukar lita på att äggen är ekologiska om det står så på förpackningen.

Markus Matero, 24 år, studerande, Gävle

- Ja, jag kollar på märkningen att äggen är ekologiska.

Leif Karlsson, 65 år, pensionär, Gävle

- Jag köper ägg från Äggkungen, men kollar på stämpeln att hönsen är frigående.

Camilla Jern, 41 år, egenföretagare, Gävle

- Ja, jag försöker att köpa ekologiska ägg, men ibland när det inte finns så tar jag vad som helst.

Missa inte våra bloggare!

GD.se:s bloggare skriver om allt från det senaste modet till tankar om svek och döden. Däremellan finns mat och ishockey.

Andrahandsfynd

Doris

Eriksson efter 09-12-08

Livsbloggen

Kristin på läktaren

Melodifestivalen 2010

Moments of Mimmi

Stjärnklart

Tezz in the city

Together we will live forever

luft
luft
luft
luft
Reseguiden
Resor
luft
Din webbläsare stödjer inte flash
luft luft
I samarbete med: Lokus
luft

Kontaktinformation