Bästa hockeyn hittills
NHL 12 gör som tidigare spel i serien, förnyar ett redan bra gameplay ytterst varligt. Nu är det snubblande nära ett mästerverk.
Årets stora nyheter är smartare målvakter, att spelarna inte faller lika lätt och att plexiglaset kan krossas när en spelare tacklas in i det. Det sista är mest ögongodis, men de två andra påverkar spelet på ett bra sätt. Där det förr föll spelare till höger och vänster om man satsade på fysiskt försvar, är utgången i en närkamp nu inte lika given.
I nya läget Be a legend kan man spela en hel hockeykarriär som ett gäng legendarer, bland andra Börje Salming. En annan mysig nyhet är att man nu får spela Winter classics, de årliga utomhusmatcherna i NHL. Där har EA lyckats pricka in känslan perfekt. Att spela inför 70 000 åskådare medan snön faller ner är stundtals magiskt.
Thomas Arnroth/TT Spektra
























