Hur lyssnar vi på musik?
Relaterat
1966 släppte The Beach Boys ”Pet Sounds”, året därpå The Beatles ”Sgt Peppers Lonely Hearts Club Band”. De två skivsläppen förändrade synen på albumet som ett ihopkok av några singlar och ett knippe utfyllnadsspår till att ses som ett fullödigt konstverk. De decennier som följt har studioalbumet också haft en dominerande ställning inom populärmusiken.
Sedan i början av 2000-talet för den dock en tynande tillvaro. Det finns ett antal anledningar till dess nedgång. Mp3-filernas intåg, cd-skivans höga pris och skivaffärernas försvinnande är några. Men också att cd:n kunde innehålla över en timmes musik, tillskillnad mot lp:n, vilket gjorde att många artister fyllde sina album med mediokra spår. Sen går det även att argumentera för att cd-skivan är ganska ful.
I slutet av oktober i år blev för första gången majoriteten av Sveriges skivförsäljning digital och således större än den analoga (till exempel cd och vinyl). Personen som går till skivbutiken, köper en fysisk cd-skiva och lyssnar på den från början till slut, om och om igen, blir allt mindre förekommande. Visst laddas album ner, lagligt och olagligt, men väl på datorn blandas de upp med andra låtar olika tider och genrer. Våra lyssnarvanor har förändrats. Oftare än att lyssna till ett helt album så shufflar vi fram våra låtar i mobilen på bussen till skolan, spelar blandskivan av kompisen i bilen till jobbet och slänger ihop en spellista på Spotify innan vännerna kommer på besök.
Den här förändringen är dock inget som påverkar musikjournalistiken nämnvärt. De flesta kultursidor, musiksajter och popmagasin listar fortfarande sina favoritalbum från året som gått som om inget hade hänt. Det kan ge en liten skev bild av människors musiklyssnande 2011. Men alternativet är också svårfunnet. Eftersom vi befinner oss i någon slags övergångsperiod så håller man sig gärna till det beprövade trots att många ville dödförklara albumformatet redan för flera år sedan.
Det finns artister som försöker hitta nya sätt. Förra året släppte till exempel Robyn tre stycken minialbum som alla blev en stor succé, men hittills har dock inte många följt hennes exempel. I år har flera r&b-artister som till exempel The-Dream och The Weeknd valt att släppa sina album gratis. Det återstår att se om det kan vara framtiden för artister under 2010-talet eller om en fortsatt mångfald av format och utgivningssätt är melodin. Just nu känns det sistnämnda mest spännande.
Våra lyssnarvanor har förändrats. Oftare än att lyssna till ett helt album så shufflar vi fram våra låtar i mobilen på bussen till skolan, spelar blandskivan av kompisen i bilen till jobbet och slänger ihop en spellista på Spotify innan vännerna kommer på besök.
Johanni Sandén
Krönikör GD Nöje






