Gävle vann slaget om rockpubliken
Relaterat
Det började med hårda ord och slutade med publiksuccé. Under helgen var det dags för den tredje upplagan av Rockweekend i Söderhamn. Samtidigt var det premiär för Getaway Rock i Gävle.
Under de gångna veckorna har tonläget mellan arrangörerna i bland varit hårt och både i Söderhamn och Gävle hoppades man på runt 10 000 besökare. En preliminär beräkning visar att Getaway hade betydligt större attraktionskraft än Rockweekend.
Runt 14 000 biljetter såldes till Getaway Rock, medan Rockweekend fick nöja sig med 7 021 sålda biljetter. Dessutom delades mellan 300 och 400 av Rockweekends biljetter ut gratis till personer som löst entré till den nedlagda Hultsfredsfestivalen.
Trots att Rockweekend inte nådde sitt mål växte festivalen med 2 000 besökare och festivalgeneralen Martinus Eriksson är nöjd.
– Det var en grym helg och förhoppningsvis kommer många av de nya besökarna tillbaka nästa år, säger han.
TT Spektra
































