En mindre gullig nalle
När John var liten var livet hårt i den amerikanska förorten. Han fick aldrig vara med de andra barnen och han fick inte ens spö som de andra mobbade killarna. Inte ens det kostade de på honom.
Relaterat
Fakta
Ted
Filmstaden (”smygpremiär”)
Fredag 21 september
Regi: Seth MacFarlane.
I rollerna: Mark Wahlberg, Mila Kunis, Seth MacFarlane (Teds röst) m fl..
Men som i alla amerikanska julsagor sker mirakler och när John får en nalle i julklapp önskar han sig att den ska bli levande och bli hans kompis. Och det blir den! Nallen går omkring och pratar och blir naturligtvis en sensation, intervjuad på tv och berömd och John blir inte längre mobbad.
Mycket senare bor en 35-årig John fortfarande ihop med sin nalle till flickvännen Loris förtret. Nallen är inte gullig längre utan en riktig mansgris som super och svär och alltför ofta röker på. Och John är inte bättre han, han vägrar växa upp och ta ansvar. Så Lori ställer ultimatum, Ted måste flytta till en egen lägenhet och ta ett jobb.
Själva upptakten till filmen är en obetalbar drift med amerikansk julsentimentalitet. Fortsättningen är också rolig och ännu mer rolig om man hänger med på alla hänvisningar till amerikansk populärkultur. Andra delar är ren skräckfilm, som den galna pappan som kidnappar Ted för att hans son ska ha något att leka med. Där gör Giovanni Ribisi en sällsynt läskig figur.
Naturligtvis förfaller filmen till klichéer och filmen slutar med en rejäl biljakt med nallen innan filmen slutar som den ska.
Seth MacFarlane (mannen som skapat Family Guy) har skrivit och regisserat och gör dessutom rösten till Ted. Det är en rolig idé och en storartad början, men den håller inte riktigt tempo och den fräcka nallen blir tröttsam till slut.
Men Ted rör sig fint och smidigt i alla miljöer och snart blir han väl intervjuad av Skavlan.
Christina Hygge

































