Skrattretande tvillingmöte med irriterande manus
Relaterat
Fakta
På bio
Bröderna Karlsson
Filmstaden/Roxy Star
Regi: Kjell Sundvall. Skådespelare: Björn Bengtsson, Tuva Novotny, Johan Rabaeus, Vanna Rosenberg, Jessica Zandén m. fl.
Jodå, han tar en vända hem till sitt kär Norrland nu också, Kjell Sundvall. Detta ity att affärsjuristen och singeln Nicklas Bering från Stockholm, bortadopterad när han var baby, får besked om att hans biologiska mamma avlidit.
Samtidigt får Nicklas veta att han har en tvillingbror (bonden och tvåbarnspappan Hasse) däruppe i skogarna kring Luleå. När de båda möts visar det sig att de är identiskt lika till utseendet men fullkomligt olika i sina respektive personligheter.
Så är denna helt skruvade, förutsägbara och farsartade förväxlingskomedi igång med basen i Stockholms advokatvärld. Oborstade gamängen och kvinnokarlen Hasse dyker plötsligt upp och vänder upp och ner på framgångsrike tvillingbrorsans tillvaro. Det är roligt mellan varven, men manuset är irriterande värre och regissören Sundvall framställer denna Hasse, med Dolly Parton på sin t-shirt, långt över trovärdighetens gräns.
Björn Bengtsson, som spelar mot sig själv tack vare ovanligt suveräna tekniska möjligheter, räddar i framför allt rollen som velige Nicklas Bering, som trånar efter kärlek via nätet, filmen från fiaskostämpeln. Även om han varit med förr så torde detta bli Bengtssons definitiva genombrott som skådis. Och Tuva Novotny är som vanligt säker i sin roll som hans biträdande kollega på advokatfirman.
En del humor, en del värme och riktigt rörande i en scen mot slutet av filmen. Men bara godkänt med viss tvekan för Sundvall, som annars är en personlig favorit.



































