DRAMA Tågresa mot drömlandet
För att nå friheten eller för att över huvud taget ha en framtid. De drunknar i Medelhavet och skjuts i Afghanistan.
Relaterat
Fakta
Sin Nombre
Filmstaden
Regi: Cary Fukunaga. Skådespelare: Paulina Gaitan, Marco Antonio Aguirre, Edgar Flores, Kristian Ferrer.
Den här filmen handlar om flyktingar från Mexiko, Honduras och Guatemala och drömlandet som de ser fram emot är naturligtvis USA.
Sayra kommer från Honduras och reser med sin far, Willy är från Mexiko och flyr från ett gängliv. Han är dödsdömd av sitt gamla gäng och han är övertygad om att han inte har någon framtid. Sayra tror att hennes framtid är tillsammans med Willy.
Alla sitter på ett tågtak från södra Mexiko och riskerar hela tiden att jagas bort av poliser, att rånas av gangsters eller att trilla av tåget. Förhoppningarna om att komma fram är inte stora, men de är de enda förhoppningar om ett liv som finns. De måste försöka eller ge upp direkt.
Världen är orättvis och Sin Nombre visar det på ett enkelt och klart sätt – med en enkel och tröstlös tågresa mot i bästa fall ett dåligt betalt jobb och en risk att när som helst bli deporterad.


































