KOMEDI Dags att dra ur proppen!
Relaterat
Fakta
Göta Kanal 3 - Kanalkungens hemlighet
Filmstaden & Roxy/Star
Regi: Christjan Wegner.
Skådespelare: Janne Carlsson, Magnus Härenstam, Eva Röse, Sara Sommerfeld, Svante Grundberg, Rafael Edholm m fl.
Nu tror ni att jag ska sälla mig till den eniga filmkritikerkåren som sänker den här filmen till botten på Göta Kanal. Då tror ni alldeles...rätt! Det skulle ha kunnat bli riktigt bra, men tyvärr var det länge sen man såg en sådan djupdykning inom svensk film. Plötsligt blir Åsa Nisse-filmerna rätt så acceptabla. Hohoho, som ”Loffe” Carlsson skrockat i hela sin karriär, är inne på tredje varvet och slår bokstavligen på trumman för den Baltzar von Platen-skatt som lär finnas någonstans i trakterna kring Karlsborg.
I bakvattnet efter konkurshotade varvsägaren Andersson lurar kronofogden Peter Black, mera känd som författare till boken ”På bar backe”, och det är upplagt för oneliners som inte bara svallar över utan dränker oss åskådare. Men Magnus Härenstam är faktiskt bra i sin roll som verkar gå ut på att förlöjliga tjänstemän i statens tjänst.
Bäst i denna löjliga, sega och övertydliga kalkonsoppa är Eva Röse, som spelar Anderssons dotter, en av få sansade (och granna) karaktärer. Sara Sommerfeld med tandställning växer successivt in i rollen som kronofogdens assistent.
Men i det stora hela är Göta Kanal en pr-film för de som vill turista i Karlsborg med omnejd, och ha en historielektion om von Platens betydelse för regionen, plus en märklig inledning med ett kanalbyte till Venedig där ”Loffe” terroriserar en gondoljär.
Självklart blir ”trean” en publiksuccé, precis som föregångarna, men nu är det hög tid att slakta mjölkkossan, eller snarare dra ur proppen. Inte en till, snälla!
”I det stora hela är Göta Kanal en pr-film för de som vill turista i Karlsborg med omnejd”


































