KOMEDI Gränslös kärlekskomedi från firma Nutley
Relaterat
Fakta
Så olika
Filmstaden & Roxy/Star
Regi: Helena Bergström. Skådespelare: Ingela Olsson, Anna Ulrika Ericsson, Philip Zandén, Rolf Lassgård, Johan Widerberg, Rikard Wolff, Nina Gunke m fl.
Kärleken vet inga gränser, den är starkare än allt annat, så olika vi än är. Det är Helena Bergströms budskap i denna ”uppföljare” till hennes regidebut ”Se upp för dårarna”. En sak är klar: Man kan inte anklaga Helena för att vara humorbefriad. Och tur är väl det, för utan komiskt skruvade scener vore ”Så olika” en kandidat till kalkonpriset.
Rolf Lassgård och Rikard Wolff är sedan länge hedersmedlemmar i Colin Nutley-klubben och de har något gemensamt även denna gång. Händelseförloppet mot slutet ska jag inte avslöja, men det är som i romantiska komedier från Hollywood-fabrikerna, allt på en gång. Tyvärr blir det lite för mycket av det goda, närbilderna gränsar till det groteska vilket är irriterande och drar ner helhetsbetyget.
Annars är Ingela Olsson imponerande (som vanligt) i sin karaktärsroll som Lotta, ett finansborgarråd i Stockholm, ensamstående med en minst sagt försummad/utåtriktad 14-årig dotter. Otillräckligheten lyser om Lotta, som i ett vredesutbrott sparkar sin nödvändiga hemhjälp. Lassgård spelar hennes närmaste man på jobbet medan Philip Zandén springer omkring i stadshuset som kärlekstörstande oppositionsråd med en iskall fru (Gunke) därhemma.
Paralellhistorien handlar om Lottas yngre syster Sanna, som gör karriär som tv-producent. När hon vill göra en variant på ”Allsång på Skansen” möter hon en djurskötare (Widerberg) och lyckas på flera sätt att omvända denne.
En parodisk feelgood-film med många kändisar (paret Siw Malmkvist och Fredrik Ohlsson spelar sig själva liksom Wolff som Strindberg, Arvingarna och Sarah Finer), i slitna Stockholmsmiljöer, men djuren är i alla fall gulliga. Helena Bergström vill nog bara litet grand för mycket, men hon har utan tvivel skapat en kassasuccé.
Stefan Andersson




















