THRILLER Välgjort - men pratigt
Relaterat
Fakta
State of Play
Filmstaden
Regi: Kevin Macdonald.
Skådespelare: Russell Crowe, Rachel McAdams, Ben Affleck, Helen Mirren m fl.
Ett möte mellan två ungdomskamrater som gått olika vägar i livet. En som har uppdraget att granska makten, som den andre sitter på i sin position i kongressen i Washington.
Mordet på den sistnämndes älskarinna lockar fram journalisten Cal McAffreys (Russell Crowe) blodhundsvittringar.
Karaktären beskrivs precis som i otaliga snutfilmer – en långhårig man med ett synnerligen rörigt liv, taskiga mat- och dryckesvanor och som far fram i en gammal Saab!
Ben Affleck passar bra i rollen som den plågade politikern Stephen Collin, som successivt målas in i ett hörn då kompisen Cal vägrar ge upp kampen att gå till botten i sin jakt på skelett i garderoberna.
Skandalen leder ända in bakom kulisserna inom vapen- och militärindustrin.
En välgjord men alltför pratig thriller som även granskar mediernas roll i förhållandet till politiker och näringslivets toppar.



































