Noomi Rapace – en superstjärna i Venedig
På onsdagskvällen drog 2010 års upplaga av filmfestivalen i Venedig igång.
Relaterat
Noomi och Ola Rapace väntas skapa hysteri när de kommer till Venedigfestivalen.Fotograf: Henrik Montgomery/Scanpix
Fakta
Storfilmer i Venedig
”Machete”
(Regi: Robert Rodriguez)
”Miral”
(Regi: Julian Schnabel. Med Freida Pinto)
”Reign of Assassins (Regi: John Woo. Med: Michelle Yeoh)
”Assassins”
(Regi: Takashi Miike)
”The Town”
(Regi: Ben Affleck.
Med: Ben Affleck och Jon ”Mad Men” Hamm)
”I’m Still Here”
(Regi: Casey Affleck. Dokumentär om Joaquin Phoenix)
”Essential Killing”
(Regi: Jerzy Skolimowski.
Med Vincent Gallo, Emmanuelle Seigner)
”Meeks Cutoff”
(Regi: Kelly Reichardt. Med: Michelle Williams)
”Somewhere”
(Regi: Sofia Coppola)
”The Black Swan”
(Regi: Darren Aronofsky.
Med: Natalie Portman)
”Svinalängorna”
(Regi: Pernilla August. Med Noomi Rapace, Ola Rapace).
”Stormen”
(Regi: Julie Taymer. Med: Helen Mirren, Russell Brand)
Det började med ett blodbad och avslutas om en och en halv vecka med komisk Shakespeare.
Det kan bli rejält kaos när Venedigfestivalens enda svenska stjärnor anländer.
De heter nämligen Noomi och Ola Rapace, och eftersom Millennium-filmerna blivit stora framgångar världen över är intresset extra stort kring filmatiseringen av ”Svinalängorna”.
Pernilla August har regisserat och äkta paret Rapace spelar huvudrollerna i denna fria bearbetning av Susanna Alakoskis Augustprisvinnare.
Här i Venedig deltar filmen i tävlan i klassen kritikerveckan – och att det blir uppståndelse bland alla fotografer när Lisbeth Salander anländer, ja, det lär vi nog kunna räkna med.
Det inledande blodbadet, det stod Robert Rodriguez för med sin film ”Machete”.
Redan i hans och Quentin Tarantinos ”Grindhouse”-projekt fanns en fejkad trailer för filmen som alltså inte fanns i verkligheten.
Den gjorde en sådan succé, att Rodriguez bestämde sig för att utveckla trailern till en långfilm med Danny Trejo i huvudrollen.
”Blood, Babes and Bullets” utlovas och att döma av den trailer som finns på nätet är det precis vad som kommer att erbjudas.
Filmen visas under festivalens första dag – det gäller också Darren Aronofskys betydligt mindre blodiga ”The Black Swan”, ett drama i balettmiljö med Natalie Portman i huvudrollen.
Avslutningsfilmen är en nytolkning av Shakespeares ”Stormen” med Helen Mirren och Russell Brand i huvudrollerna.
Gunnar Rehlin / TT Spektra
































