För få vargar
Relaterat
Men verkligheten överträffar alltså allt. Nordanstigs kommun längst upp i Hälsingland i Gävleborgs län har tagit beslut om att inga vargar får vistas där. 13-13 blev det i fullmäktige med ordföranderösten som avgörande. Socialdemokraten Sven-Erik Sjölund, ivrig jägare, har drivit frågan. Det hör till pjäsen att det inte finns några vargar i Nordanstig men som Sjölund säger: ”Det skulle kunna komma”. Vad gör Sjölund och hans anhängare då? Sätter upp lappar på träden, anställer vakter eller vad?
Vargdebatten är vansinnig. Jägarna gör sig breda och ryter att ”vi” på landsbygden är hotade av gråben, att alla är rädda och så vidare. ”Vi” är inte rädda och framför allt företräder inte jägarna mer än sig själva – och knappt det. Det verkliga skälet till att jägarna med stort jävsinflytande i riksdagen vill ha bort rovdjuren är att de vill ha bytesdjuren för sig själva.
För övrigt tycks ett vargpar ha etablerat sig trakterna av Stockholm. Landsbygd?
Grönköping ligger som vanligt i framänden av utvecklingen och där har man just avverkat årets stora kaninjakt å Gökmassivet.
Även där finns två riktningar. En är att vi måste lära oss att leva i harmoni med djuren. Den andra är att kaninen är ett farligt vilddjur som helst bör utrotas. Hr reservlöjtnant Napoleon ”Nappe” Johnson som företräder jägarsidan uttalar att kaninen är ett farligt rovdjur som sprider skräck i stora delar av vårt land. ”Låt oss naturälskande jägare ta hand om dessa vildsinta gnagare”., utbrister han.
Hr djurvårdare Fingal Broms vid Djuriska Parken undrar vad farliga och vilda djur gör för nytta ”i skog och mark när man för en ringa entréavgift säkert och tryggt kan beskåda dem hos oss i Djuriska Parken”.
Den svenska vargdebatten står inte på högre plan är den i Grönköping; vargförbudet i Nordanstig är verkligen en bottennotering. Det kommande året blir spännande ur synvinkeln att vi får se hur jakten utfallit och om inte vi som anser att 200 vargar är ett alldeles för litet antal kan flytta fram våra positioner även om motståndarna är mäktiga.
TORD BERGKVIST
fd. politisk redaktör
tord.bergkvist@bredband.net
























Senaste kommentarerna:
Skrivet 23 feb 2010 07:05 Mikael Moilanen (Ej registrerad)
En liten försynt fråga bara: Varför ska vi med alla till buds stående medel återetablera en vargstam i Sverige? Den finns i bestånd på uppemot 50 000 individer i de väldiga ryska skogarna.
Skrivet 22 feb 2010 15:49 Martin (Ej registrerad)
Tack!!! Vilken härlig och befriande läsning! På kuppen måste jag nog börja prenumerera på Grönköpings Veckoblad ...