Regimkritiska förföljs dagligen i Kina
Relaterat
Jag hoppas att en dag kunna åka till ett öppet och demokratiskt Kina, skriver Felicia Liu.
Ur denna händelse uppstod min kamp för demokrati och frihet, skriver Felicia Liu, ordförande för Liberala ungdomsförbundet i Gävleborg
Det kinesiska Kommunistpartiet kommer på sin kongress i höst att välja en ny ledning.
Vi vet att de som man kommer att välja är personer som har suttit med väldigt länge och utformat den kinesiska politiken. Vicepresident Xi Jingping förväntas bli Kinas nya president. Det kommer med andra ord inte att ske några drastiska förändringar med maktskiftet.
Jag kan fortfarande känna skräcken när jag tänker på studenten i eldhavet som fraktade demonstranter i en skottkärra. Jag var sju år gammal när kommunistregimens pansvarvagnar körde över människor.
Drygt 3000 människor dödades och skadades i massakern vid Himmelska fridens torg. Ur denna händelse uppstod min kamp för demokrati och frihet.
Centerpartiets partiledare Annie Lööfs intervju i P1 den 21/4 gjorde mig mörkrädd, och sänder kalla kårar som sprider sig längs min ryggrad. Hennes uttalanden om vapenexport till Kina var högst olämpliga och oförskämda.
Samma år som jag föddes, 1982, antog Kina en konstitution som fortfarande gäller. I den garanteras medborgarna tillgång till fria media, rätt att demonstrera och frihet att uttrycka sig.
Problemet är att detta endast gäller i teorin. Översikter av mänskliga rättigheter i Kina visar att verkligheten inte speglar grundlagen. I praktiken är politisk opposition inte tillåten i landet.
Den kommunistiska flaggan vajar stolt framför affärsdistriktet Pudong i världens folkrikaste stad Shanghai. Under de senaste tre åren har Kina svarat för en tredjedel av tillväxten i världen. Det har i sin tur bidragit till förbättrade levnadsvillkor för stora delar av befolkningen, en generell välståndsökning.
Men när det gäller mänskliga rättigheter är situationen fortfarande mycket dålig i Kina. Jag är djupt oroad över situationen och utvecklingen.
När Xiaobo Liu fick Nobels fredspris 2010 begränsades det internationella nyhetsflödet än mer.
Under julhelgen dömdes Chen Xi och Chen Wei två av Kinas mångåriga regimkritiker till tio respektive nio års fängelse för samhällsomstörtande verksamhet genom online-uppsatser.
Kina begår omfattande brott mot de medborgerliga fri- och rättigheterna, inklusive inskränkningar av yttrandefrihet, mötesfrihet, föreningsfrihet och pressfrihet. Den kinesiska statens främsta vapen mot tryckfriheten är pressdepartementet.
Förföljelser av regimkritiska bloggare, journalister och författare sker dagligen och arresterats efter att den kinesiska säkerhetstjänsten funnit regimkritiska texter på nätet eller i e-post. Sommaren 2011 fick en svensk student sitt kinesiska uppehållstillstånd indraget efter att han i sin blogg uppmanat till en spontan samling till stöd för yttrandefriheten.
Den arabiska våren fick regimen att ta till ytterligare åtgärder för att hindra invånarna att inspireras av händelserna där och minimera möjligheterna för människor att göra uppror mot det kommunistiska styret.
Vi måste försvara yttrandefriheten som en universell mänsklig rättighet och uppmuntra till politisk debatt i stället för användning av straffrätten som ett sätt att lösa olika politiska åsikter.
Det räcker inte med att Sverige och EU beklagar över att Kina avvisat alla rekommendationer från FN om yttrandefrihet, föreningsfrihet, rättsväsendets oberoende och frihet för medier. Det måste förtydligas genom handling att vi under inga omständigheter accepterar brott mot mänskliga rättigheter.
Sverige måste kräva att Kina slutar begå brott mot mänskliga rättigheter. Jag pratar inte om bojkott, för vi ska fortsätta handla med Kina och därigenom utöva påtryckningar Men vi ska aldrig sälja vapen till diktaturer.
Det viktigaste är att vi tydligt visar vårt avståndstagande mot en kommunistisk diktatur samtidigt som vi hjälper till med att bygga upp en demokratiseringsprocess i Kina. Det är nog inte realistiskt att Kina blir en demokrati över en natt för det kommer att ta tid, men jag hoppas att en dag kunna åka till ett öppet och demokratiskt Kina.
Felicia Liu
Ordförande
Liberala ungdomsförbundet Gävleborg


















