En oseriös ledare (+ svar direkt)
GD:s David Nyström påstår i en ledare i torsdags att vi (och vi är många nu) som kritiserar EU och i vissa delar jämför det med Sovjetunionen därmed också försvarar de förbrytelser som begicks mot mänskligheten.
Relaterat
Många av oss som oroas av EU:s utveckling mot mindre och mindre inflytande från medborgarna har kanske varit de främsta att ta avstånd från auktoritära rörelser.
Att demokratin sitter illa till i EU är ett faktum. Därför är det verkligen grovt av Nyström att inte tydligare redovisa vilka han menar och de källor där demokratiska EU-kritiker försvarar massmorden och förbrytelserna i forna Sovjetunionen.
GD:s argumentation blir egentligen ett stöd till de auktoritära (avgrundspartierna) grupperna när han inte samtidigt tar avstånd från den inskränkning av demokratin som flertalet demokrater hävdar nu sker i EU.
För min egen del fortsätter jag att hävda att om avdemokratiseringen i EU fortsätter som hittills så närmar vi oss den totalitära staten.
Även om proletariseringen inte i grymhet kan jämföras med krigsförbrytelserna i Sovjetunionen så är de lika fullt något som måste påtalas och inte kan försvaras.
Olle Ljungbeck
SVAR:
Jämförelser mellan EU och Sovjetunionen, Hitlertyskland, fascismen, Romarriket, Bibelns uppenbarelsebok och allt möjligt fantasifullt har jag mött ofta och återkommande. Det gör dem inte mer sanna.
EU har Sverige och nästan alla Europas länder frivilligt och på demokratiskt sätt gått med i – eller vill gå med i. Enda sättet för EU att bli sovjetkommunistiskt är om samtliga medlemsstaters folk röstar kommunistiskt i nationella- och EU-val.
Sjävfallet kan man vara kritisk mot såväl EU:s existens som dess strutur och enskilda beslut. (Man kan till och med tycka att ett ännu mer intimt samarbete vore ännu mer demokratiskt).
Men den sortens fria debatt om sitt lands och unions utveckling hade inte sovjetmedborgarna möjlighet till. Då hade de fängslats, kanske försvunnit. Den risken löper inte Olle Ljungbeck, trots att han bor inom EU och kritiserar EU öppet.
David Nyström
















