Träffpunkt för Ockelbos politiker och medborgare
Fullmäktige borde även åka ut och lägga sina sammanträden i Jädraås, Åmot och Lingbo, skriver Stig Mörtman, FP
Relaterat
Vid de senaste årens fullmäktigesammanträden i Ockelbo har åhörarstolarna gapat väldigt tomma. I genomsnitt har det varit 5 åhörare per sammanträde och i flera fall har det varit personer som antingen genom sitt arbete eller genom sitt intresse redan är involverade i den politiska verksamheten.
Politiker och medborgare behöver mötas – ofta och mycket. Det är vi i kommunfullmäktige som är de folkvalda och då måste vi ju också ha kontakter med de som valt oss.
Som ett led i vår strävan att vitalisera fullmäktige tror vi att en träffpunkt framtid eller något liknande skulle kunna vara en sådan plats eller forum där kommuninnevånarna får tillfälle att, och på sina villkor, träffa politiker och kanske även tjänstemän över en kopp kaffe och diskutera aktuella frågor.
Träffarna bör därför hållas på olika platser runt om i kommunen, ett flertal gånger om året. Lämpligaste vore det att representanter för just det enda direkt folkvalda organet, kommunfullmäktige, tar sig an frågan och blir de som utvecklar ett lämpligt forum för kontakter mellan de folkvalda och kommuninnevånarna.
En träffpunkt framtid skulle kunna vara en plats som gör att kommuninnevånarna känner att de har möjlighet att vara delaktiga i den politiska verksamheten och påverka utvecklingen i kommunen.
Ett annat alternativ skulle kunna vara att låta fullmäktiges sammanträden rotera till Jädraås, Åmot och Lingbo, detta skulle kunna vara ett sätt att intressera kommuninnevånarna och göra att fullmäktigesammanträdena blir mer välbesökta.
Ockelbo, som är en kommun med vision att växa och vara attraktiv, bör aktivt arbeta för att främja öppenhet och delaktighet från medborgarnas sida. Vi är övertygade om att detta kan stärka tilltron till den politiska processen och överbygga många hinder.
Stig Mörtman
Folkpartiet Liberalerna
Ockelbo




















