S försöker skrämma ungdomar
Relaterat
Med parollen ”Välkommen ut i arbetslöshet” försöker Socialdemorkaterna skrämma alla de ungdomar som nyss tagit studenten, skriver Tomas Tobé, M
I annonskampanjer i kvällspressen och utspel i GD försöker Socialdemokraterna att skrämma alla de ungdomar som nyligen tagit studenten. ”Välkommen ut i arbetslöshet” är parollen. Vad Socialdemokraterna vill säga till en hel ungdomsgeneration är – Det är kört, vad ni än gör.
Skrämselpropaganda är dock inte särskilt konstruktivt och dessutom ger fakta en mer nyanserad bild. Faktum är att under perioden april 2006 till april 2010 har ungdomars sysselsättning ökat med 46 000. Arbetskraftsdeltagandet har ökat med 2,9 procentenheter och sysselsättningsgraden har ökat med 0,7 procentenheter. Detta efter den värsta ekonomiska krisen på 80 år! Det är verkligheten och den utmaning som vi har att möta.
Socialdemokraterna verkar dock mer intresserad av att kritisera regeringen än att bekämpa ungdomsarbetslösheten.
Nyligen presenterades en rapport där följande klargjordes: ”Avskaffa aktivitetsförbudet. Vi ger förutsättningar för snabbare insatser till unga arbetslösa som behöver stöd för att komma i arbete och vi avskaffar det nuvarande aktivitetsförbudet”.
Det är ett utomordentligt förslag. Möjligen kan man tycka att Socialdemokraterna kunde ha tänkt på det när de var i regeringsställning. Då hade kommunerna ansvaret att ge ungdomar en aktivitet, men först efter 90 dagar. Detta gjorde Socialdemokraterna genom två program: det kommunala ungdomsprogrammet och ungdomsgarantin. Dels valde Socialdemokraterna att exportera problemet till kommunerna, dels riskerade arbetslösa ungdomar att få olika behandling beroende på var i landet de bodde.
Resultatet av Socialdemokraternas passivitetspolitik blev att majoriteten av deltagarna som gått igenom ungdomsprogrammet eller ungdomsgarantin hamnade i arbetslöshet. Socialdemokraterna införde med andra ord själva det som de nu, i sin kritik av regeringens politik för unga, kallar ”aktivitetsförbudet för unga”.
De verkar ha missat att Alliansregeringen avskaffade det socialdemokratiska aktivitetsförbudet genom att införa coacher till arbetslösa ungdomar redan från första arbetslöshetsdagen.
Idag får arbetslösa ungdomar omedelbart stöd och vägledning tillbaka till arbetslivet. Om detta inte gett resultat efter tre månader erbjuds Jobbgaranti för unga. Garantin erbjuder allt från praktik och jobbsökaraktiviteter till kortare utbildning, stöd till start av näringsverksamhet som kortare arbetslivsinriktad rehabilitering.
Alliansen har också gjort kraftiga satsningar för att förbättra utbildningssystemet så att fler människor får de kunskaper som behövs för ett yrkesliv. Vi har i år satsat över 100 000 nya utbildningsplatser eller insatser i den aktiva arbetsmarknadspolitiken. Dessutom genomför vi nu den största forskningssatsningen i modern tid och ökar anslagen med 20-25 procent fram till 2012. Det är investeringar i framtidens arbete.
Vår arbetslinje förbättrar unga människors möjlighet till utbildning och arbete. Det är med aktiva insatser och utbildning vi bäst kan förebygga långstidsarbetslöshet och utanförskap bland unga – inte genom att skrämma ungdomar som nu tar studenten.
Tomas Tobé
Riksdagsledamot och näringspolitisk talesperson, Moderaterna


























Senaste kommentarerna:
Skrivet 29 jul 2010 19:38 Patrik (Ej registrerad)
Moderaterna har förstörd arbetsmarknaden för ungdomar - och de skiter i att vi har 25% ungdomsarbetslöshet.