Barns lust att lära
Relaterat
Lena Ödéen, Folkpartiet, pensionerad lärare i svenska och engelska, anser det vara ett utmärkt förslag att börja med engelska från årskurs ett
Föreningen Språkförsvaret gör en storartad insats för att stärka svenskans ställning i Sverige i dag. Det gör man bland annat genom att bilda opinion kring det till synes uppenbara faktum att det är genom att tala, läsa och skriva på modersmålet, det vill säga svenska, som vi utvecklar vårt tänkande och stärker vår självbild. Svenska ska vara undervisningsspråket i svenska skolor. På engelska blir vi helt enkelt lite dummare och osäkrare.
Många språkforskare är av samma mening. För att lyckas i studier, arbetsliv, forskning och politik måste vi ha solida kunskaper i det egna språket. Att låta engelskan ta över som undervisningsspråk vore att göra våra ungdomar en stor otjänst i framtiden.
Folkpartiet har på sitt landsmöte för en vecka sedan beslutat att undervisning i engelska ska bli obligatoriskt i årskurs ett. Detta förslag kritiseras emellertid av Horace Engdahl, Peter Englund och företrädare för Språkförsvaret. Man menar att det är ett hot mot det egna modersmålet att börja med engelska så tidigt.
Vidare fattade landsmötet i Växjö beslut om att utöka språkutbudet i gymnasiet med kinesiska. Något som Vasaskolan här i Gävle framsynt nog redan satsar på.
Ju fler språk vi får lära oss, desto bättre. Språkkunskaper ökar förståelsen för olika kulturer och strukturella sammanhang vilket förhoppningsvis bidrar till en fredligare och jämlikare värld.
Att börja med engelska i årskurs ett är ett utmärkt förslag. Kanske är det till och med lite för sent- åtminstone om man får tro språkforskaren Patricia Kuhl, som Hugo Lagercrantz, professor och överläkare vid Astrid Lindgrens Barnsjukhus refererar till i en artikel i Svenska Dagbladet (24/11). Kuhl anser att barn måste lära in det andra språket redan i förskolan och att det redan är för sent att vänta till skolan.
Ju fler språk vi får lära oss, ja ju fler kunskaper vi tillägnar oss i tidiga år desto bättre rustade blir vi för vidare studier i skolan så väl som i livet i övrigt.
Att sedan engelskundervisningen i åk 1 anpassas till den nivå barnen befinner sig på är en självklarhet. Barn har en underbar lust att lära nya saker. De flesta barn är dessutom redan före skolstarten omgivna av engelska i sin närmiljö och behöver mera kunskaper för att utveckla sin datoranvändning och förstå grundläggande begrepp.
Om vi i skolan på ett tidigt stadium hjälper barn att bekanta sig med engelska under roliga och kravlösa förhållanden bidrar vi dessutom till att utjämna de skillnader som råder mellan barns olika uppväxtförhållanden.
Fler språk och mer språk, inte färre och mindre är vad vi bör ge våra barn och ungdomar.
Lena Ödeen
Folkpartiet
Pensionerad lärare i svenska och engelska och speciallärare





















