Sila mygg och svälja kameler
Trots att jag ofta inte delar ledarsidornas åsikter vill jag tacka de tre tidningar som haft bilder av Vilks Muhammedfigur. Oavsett om Vilks och tidningarna gör det i egen sak eller för att hävda yttrandefriheten är visningen av bilderna befogad. De borde visas så länge att fundamentalisterna till slut inser att yttrandefrihet i vårt land inte är förhandlingsbar och ej heller kan rubbas på grund av hot.
Trots att jag enligt den politiska skalan befinner mig på vänsterkanten är det få saker jag avskyr så som flumvänsterns enögda okritiska betraktelse av fundamentalistiska islamister och vad Islam faktiskt står för. I deras resonemang finns nästan aldrig offren för Islamisternas terror med.
När vissa lokalredaktörer ondgör sig över Sverigedemokraterna är detta oftast befogat. Men när man också tillåter sig nästan vilka invektiv som helst i motsats till vad man tolererar mot islamister är de inte trovärdiga. De glömmer att Sverigedemokraterna är en mycket liten sekt som saknar såväl makt som inflytande och knappast är eller kan bli det hot mot människor som fundamentalismen inom islam är.
Islam däremot är en ”religion” som i dag samlar cirka en miljard människor. Ledarna för dessa är fanatiska motståndare till demokrati, yttrandefrihet, kvinnors frigörelse och likaberättigande med männen. I ingen av de stater där Islam är statsreligion finns någon av dessa friheter.
I stället förekommer en grym förföljelse av dem som vill hävda dessa tre friheter. Allt för många av de människor som säger sig bekänna sig till islam (trots att de befinner sig i ett land där de har rätt att utan risk kritisera nästan vad som helst) hävdar sällan de rättigheter som jag nämnt.
Att som Nalin Pekgul hävda att man genom att återigen visa Muhammedbilderna skulle skymfa de som redan ligger håller därför inte. Risken är stor att många fortfarande stöder inskränkningar i demokrati, yttrandefrihet och kvinnors frigörelse. Denna slutsats är inte orimlig eftersom så få av flera hundratusen muslimer i Sverige sällan ger uttryck för att de tar avstånd från islamisk fundamentalism för att i stället på ett aktivt sätt stödja demokratiska rörelser, yttrandefrihet och kvinnors frigörelse. Viktigare än att väja för risken att såra vissa, är att bekämpa en ideologi eller religion som dagligen kränker bland annat miljontals kvinnor och tydligt visar att den är motståndare till demokrati och yttrandefrihet.
Var och en som hävdar de ovan nämnda friheterna men som klandrar dem som kritiserar eller tom ”skymfar” religioner borde studera historien. Var hade Sverige och Europa befunnit sig i dag vad gäller demokrati, yttrandefrihet och kvinnors frigörelse om inte modiga kvinnor och män slutligt lyckats bryta kyrkans (läs religionens, kristendomens) makt.
Om det är några vi skall stödja genom en ständig kamp mot religiös fundamentalism så är det de miljontals människor som i dag är utsatta för denna.
Då är det försumbart om vissa ”av de som redan ligger” såras eller tar illa vid sig.
Olle Ljungbeck











Senaste kommentarerna:
Skrivet 13 mar 2010 16:33 johan (Ej registrerad)
Sverigedemokraterna är ingen sekt, SD är ett politiskt parti som samlar ~5% av befolkningen, samt att en majoritet av folket håller med SD i deras huvudfråga (källa: Mångfaldsbarometern och liknande undersökningar).