Krångliga kreativa näringar
Relaterat
Hej Björn,
läste att du i en krönika irriterade dig på begreppet "Kreativa Näringar" som används mer och mer i kulturdebatten. Det har jag också gjort. Men kärt barn har många namn, från EU-håll säger man numera "Kulturnäringar" och förut var ordet "Upplevelseindustri" populärt här hemma.
Egentligen rätt ointressant vad det kallas, det viktiga är att man från många håll faktiskt konstaterat att det inte längre endast är industrin och tjänstesektorn som driver den ekonomiska utvecklingen framåt. Att det finns även något nytt, en ny och ekonomiskt betydelsefull sektor i vilken kulturen ingår, och som det alltså saknas riktigt bra namn på.
Det betyder inte samma sak som att konst måste vara lönsam, eller att kultur ska vara nyttig. Utan att det i ett större perspektiv kan vara lönsamt för ett samhälle att satsa på kultur, konst och fruktbara "kreativa" miljöer. Bland annat från Regering, Landsting/Region och EU-håll satsas det nu helt nya pengar på att försöka utveckla denna sektor.
Det tycker jag är en positiv utveckling, något som vi inom kultursektorn har anledning att bejaka, lära oss mer om och sedan använda till vår fördel. Ensam är inte stark, kulturen står starkare om den också kan förstås och beskrivas i ett samhällsekonomiskt sammanhang.
Kenneth Johansson, länsmusikchef Musik Gävleborg















