Tack, men inte adjö, till Agnes
Relaterat
En säsong med Agnes är till ända.
I dag klingar sista ordet ur ”Fattigadel” på maratonhögläsningen på biblioteket Gefle Vapen.
Det var i augusti som Gefle Dagblad och biblioteken i Gävle drog igång en läsrörelse kring Agnes von Krusenstjernas roman ”Fattigadel” under rubriken ”Gävle läser Agnes!”
Sedan dess har
– 4 000 gratisex av romanen delats ut.
– En serie kring politik och estetik kring Agnes von Krusenstjerna publicerats här på sidan.
– En rad bokcirklar har satt igång.
– En bokklubb kring ”Fattigadel” har sänts i P4.
– Tre nutida Gävleborgsförfattare har skrivit brev till Agnes, tvärs över tiden, om kvinnliga diktares villkor.
– En rad föreläsningar och diskussioner på temat ägt rum i biblioteket.
Och i dag går vi i mål med den sista av tre dagars högläsning på biblioteket Gefle Vapen.
Ett 50-tal personer har i stafett läst ”Fattigadel” högt, med publik både ute och inne.
Och många, många har, i sin egen vrå, mött och diskuterat en bok som handlar om hur människor levt tillsammans i en stad som Gävle.
Agnes von Krusenstjerna bodde i Gävle under sin barndom, och skulle i hela sitt skrivarliv återkomma till ”Ramstaden” (Gävle) och det omgivande landskapet i ”Ramstadland”. Det var staden och det staden gjorde med sina invånare och deras överenskommelser som intresserade henne.
Att läsa är att vidga verkligheten. ”Gävle läser Agnes” gav möjligheter att diskutera verklighetens litteratur och litteraturens verklighet på ett annat vis en vad man vanligen gör på en kultursida. Agnes von Krusenstjernas strider, trots och förtvivlan har mycket att säga oss också i dag.
”Gävle läser Agnes” visade sig dessutom vara ett enastående sätt att träffa kultursidans läsare. Jag inser att jag, under de här fem månaderna, talat med med långt över tusen personer, om böcker, läsning, Gävle, von Krusenstjerna, Gefle Dagblad och kulturjournalistik. För en nytillträdd kulturredaktör har det varit en gåva.
Så stort tack till alla som deltagit ”Gävle läser Agnes” och på så vis gjorde det här, något våghalsiga, projektet möjligt.
Ni har varit med och gjort världen ännu lite större.
Dig, som fortfarande läser, eller ska läsa ”Fattigadel” , vill vi påminna att alla artiklar i ”Gävle läser Agnes!” finns på gd.se/kultur.
De kommer att ligga där länge till.
Till skillnad från mycket annat är viss litteratur tidlös.























