Familjeverkstan finns på Familjecentralen svar till ”Lycklig förälder” GD den 26/8
Relaterat
Vilken glädje att läsa din insändare, ”Lyckligare mamma”. Det finns inte mycket att tillägga i din goda beskrivning av Familjeverkstan. Vi som varit kursledare under några år håller med dig – den här kursen är verkligen en bra present att ge sina barn. Lyckligare föräldrar innebär oftast lyckligare barn. Det var roligt att se detta ”kvitto” på kursen från dig som förälder.
För att inte skapa falska förhoppningar vill vi bara revidera lite i din information. Som du mycket riktigt skriver finns studiecirkeln på flera av studieförbunden, och dessutom ofta på Kulturum. Däremot är det inte på Andersbergs hälsocentral som studiecirkeln bedrivs, utan på Familjecentral Andersberg där vi haft cirklar sedan starten 2008.
Tillhör du vårt upptagningsområde och är intresserad av Familjeverkstan, är du välkommen att höra av dig till oss. För övrigt kan vi nog lova att såväl studieförbunden som Kulturum kan svara på frågor.
Ewa Wilhelmsson Hedlund, Socialtjänst Gävle
Susanne Skoog, Barn och ungdom, Gävle





















