Scengångare fyller 50
– Scengångare. Jag tror att det var Björn Skifs som sa det. Det tycker jag är ett bättre ord, säger han.
Det säger en del om Dan Swedén, 50 år i dag.
Relaterat
Fakta
GD gratulerar Dan Swedén
Fyller: 50 år i dag, den 30 juli.
Familj: Hustrun Ulrika och döttrarna Maja, 20, och Frida, 18.
Bor: Stigslund.
Yrke: Arbetar som reklamproducent men är utbildad förskollärare.
Intressen: Musik, gå på teater och musikaler, familjen, är aktiv som funktionär på Friskis & Svettis, och huset (”Huset är man ju tvungen att intressera sig för…”).
Firar: Firade med familjen i London i våras. Firar i mindre skala på födelsedagen.
En man av stora ord är han inte, i alla fall inte om det handlar om honom själv. Men Dan Swedén kan det här med kommunikation. Han arbetar som reklamradioproducent på Westlund Sound i Gävle och har tillbringat en stor del av sin fritid på olika scener. Förutom ”scengångare” på teatern är han även musiker (eller ”sjunger och spelar”, som han själv uttrycker det). Tillsammans med kompisarna Mats Westlund, Henrik Enocksson och Benny Andersson spelar han i bandet One Ball Band.
Han beskriver bandets sättning som ”annorlunda”.
– Akustisk gitarr, munspel, banjo, bas och trummor. Och så spelar vi covers av 80-talssynthpop och hårdrock! Det svänger svårartat, säger han.
Att stå på en scen är inget självändamål, vare sig det gäller teater eller musik.
– Egentligen är det repetitionsarbetet som är roligast, att få skapa något tillsammans. Men det är förstås också roligt att sedan få möta publiken, som förhoppningsvis också gillar det man gör. Det går aldrig att göra något i spekulativt syfte utan det gäller att hela tiden vara sann, tror jag.
För teaterpubliken i Gävle är Dan Swedén bland annat känd för farserna ”Trassel”, ”Det stannar i familjen”, ”Inte nu älskling” och ”En karl för mycket” på Folkets hus. Men för närvarande har han inget på gång.
– Det tar sådan evinnerlig tid. Dessutom är jag bortskämd med så roliga lekkamrater och då vill man helst att alla ska vara med, vilket är svårt att få till, säger han.
One Ball Band kan däremot ses redan den 7 augusti på Rånock-festivalen på Norra Skeppsbron i Gävle.
I framtiden vill han fortsätta vara ”frisk, pigg och nyfiken” och försöka ha en bejakande livssyn.
– Ibland får man bara hålla för näsan och hoppa i, säger han.
Födelsedagen har han redan firat stort genom en resa med familjen till London i våras.
– Vi sprang på massa härliga teatrar, njöt i fulla drag, säger han.
Därför blir det ingen stor baluns i dag.
– Jag ser inte 50-årsdagen som en så speciellt stor händelse. Det är en vanlig födelsedag, som alla andra.




















