Gå till startsidan!

Torsdag 2 september 2010

Klart
7ºC N1m/s
Mer väder

Gefle från A till Ö

Publicerad 2 juni 2008 Uppdaterad 2 juni 2008
Textstorlek 1 2 3

P.C. Rettig & Co

Relaterat

handelshus med rederi, skeppsbyggeri och tobaksfabrik. Rettigs tobaksfabrik grundades 1809 när Pehr Christian Rettig tillsammans med Carl Brelin fick privilegium för tobakstillverkning och snart dominerade svensk tobaksmarknad. Känd för piptobaken Gefle Wapen som i Fänriks Ståls sägner citeras: "Jag rökte Gefle Wapen jag och hade sjöskumspipa".
Snusproduktionen steg kraftigt från 1840-talet, cigarrtillverkningen började 1841 och på 1890-talet kom cigarretten. Bland cigarrcigarretterna var Matanzas ett känt märke.
De första tillverkningslokalerna fanns i Rettigska palatset. Ny tobaksfabrik byggdes och togs i bruk 1896 ungefär där barnbiblioteket ligger på Västra Islandsgatan. E.A. Hedin ritade huset, som uppfördes i tegel i tre våningar och vindsvåning. 1915 övertogs företaget av Tobaksmonopolet som fortsatte verksamheten i huset på Västra Islandsgatan till 1928 då J.F. Bellanders AB fick hyra lokalerna av Gävle stad, som efter Antonie Rettigs död övertagit fastigheten. Huset revs 1960 för att ge plats för Böndernas hus.
1845 grundade Rettig en tobaksfabrik i Åbo som sonen Pehr Cerillius Rettig tog hand om. P.C. Rettig blev även skeppsredare och framstående skeppsbyggare - firman arrenderade Norra Varvet 1837-1847, och därefter drevs en del av Södra Varvet, Rettigska varvet, till 1887 då det brann och verksamheten lades ner.
Firman var 1873 på tredje plats bland Sveriges rederiföretag och störst i Gävle till början av 1880-talet. Sonen Robert Rettig, ägare från 1882, intresserade sig för skeppsbyggeri. Hans son John Rettig övertog firman 1886, men då rörelsen ägde endast segelbåtar medan andra rederier använde ångbåtar gick rederiverksamheten ner och tobakstillverkningen blev huvudnäring. John Rettig avled 1907 och Antonie Rettig övertog 1908 ansvaret för firman. Elfstrand, P: Hamn, varv och sjöfart (ingår i Ur Gävle stads historia); Wickberg, E: Bland kåkar och gränder på gamla Söder; af Trolle, U: Om tobak i Sverige, jubileumsskrift 1915-1965.
Publicerad 2 juni 2008 Uppdaterad 2 juni 2008
Textstorlek 1 2 3

Innehåll

Läs det här först!

För att bli lite jobbigt teknisk, om sökningen inte vill fungera på ett ord du vet ska ge träff, rensa bort alla "kakor" - "cookies" på engelska - i din webbläsare och starta om den. I och för sig, lite städning är aldrig fel...

Välkommen till Gefle Dagblads lokala uppslagsbok

  Här kan du söka efter allt som är värt att veta om Gävle. Det finns över 2.000 uppslagsord i denna lokala kunskapsbank.
  Gävles historia har fått stort utrymme, liksom företagen, föreningarna, sporten, alla fina gamla hus.
  Läs om Brynäs IF och Gefle IF. Vad var Nipponkriget för något? Lär dig allt om cirkusprinsessan Elvira Madigan. Och vad hade Joe Hill med Gävle att göra? Läs om en av Gävles mest berömda söner i universum, Thomas Di Leva.
  Du kan söka på uppslagsorden, precis som i vilken uppslagsbok som helst. Men du kan också söka på alla ord som finns i databasen och därför hoppas vi att du alltid kan hitta det du vill ha.
  Mer information om Gefle från A till Ö finns under redaktion och hjälp. Se länkarna till höger.
  Har du synpunkter, kontakta webmaster@gd.se eller ulf.kristrom@gd.se.

Linjeochluft

Annat innehåll

Skriv in ditt ord och sök

FamBokaBild
Reseguiden
Resor

Kontaktinformation