Pop up på papp
Resultatet av en process på tio dagar. Det är vad Gävlestudenterna visar på årets Stockholm Furniture Fair. Hur de på begränsad tid har lärt känna ett nytt material, tagit fram en idé, kommit på hur den kan visualiseras och byggt en prototyp. För här är snabbhet en styrka.
Relaterat
Fakta
Gävlestudenter på Möbelmässan
Timmy Jonssons Gone Alone: En utfällbar skärmvägg när man vill vara för sig själv. För stressade människor i bullriga, offentliga miljöer som tågstationer och flygplatser, när man får behov av en smula privat utrymme. Skärmväggen dras ut runt kroppen som en rundad, tillfällig kur. Gjord för att stå i och han vet att behovet finns i vårt stressiga samhälle. Kan enkelt fällas in mot väggen när den inte används.
Simon Gustafssons Royal Privacy: En skärmvägg mitt på golvet. Fälls upp på golvet som ett skydd och liknar en sufflett. Inspiration till formen fick han från en solfjäder eller jättemussla. Fungerar som en avskärmare för lugna vrår, framför ett mindre skrivbord, vid barnens fruktstund på förskolan eller mellan borden på ett kafé. Kan vecklas ihop till ett L med bara 50 centimeters tjocklek.
Ronja Janowiczs Kryssta: Ett soffbord som kan ändra storlek. Hon fick idén från origami och har låtit sex bitar papp sammanföras till ett bord. Med sidostycken som kan dras in till en kompakt kub. Namnet kommer av att hon fick trycka mycket för att vika alla bitar och att det blev som kryss på sidorna.
Emelie Åströms Evolve: En rumsinstallation som skapar ett effektfullt skuggspel av fåglar och mönster. Kan hänga fritt från taket eller sticka ut som en halva ur väggen eller upp ur golvet. Är inte en lampa utan belyses utifrån, som en bakvänd lampa, och gör stora ytor mer ombonade. Kan fällas ihop till att bli platt med formen av en bumerang.
Nina Morins Den lilla vita: En ”vik-ut” present att ge bort när man går på fest. Ofta är det trångt på fester och i stället för en blomma kan man komma med en praktisk överraskning. Ett litet paket som blir ett extrabord när man fäller ut det. En tanke är också att genom att sitta nära golvet och nära varandra sammanförs människor.
Inte förrän samma dag som arbetet skulle börja fick de informationen. Då fick de veta att materialen var papper och lin och namnet på utställningen ”POP UP” (som så finurligt uttalas på papp). Nu finns en hel kollektion med fiffiga och användbara idéer i lättviktiga och återvinningsbara naturmaterial. Design- och Träteknikprogrammet i Gävle kommer att stå i Green House, bland de andra designskolorna som Beckmans och Konstfack och andra spännande nykomlingar på designscenen.
– Det ska bli jätteroligt, säger Nina Morin, en av de som ställer ut. Att få visa upp mitt bord, men också att träffa andra med samma intresse och se vad de gör.
Vad de visar är bara prototyper, men ändå det första viktiga steget mot ett färdigt resultat. Var och en har tolkat temat på sitt eget sätt och resultatet är sju helt olika idéer. Lika många som antalet studenter. Gemensamt för varje idé är en föränderlig form och att den ska ha ett speciellt ändamål. Papperet står för styrkan i konstruktionen och linet för det sammanhållande och flexibla. För att lära känna sitt material började de med att undersöka, böja och ha sönder, samtidigt som de sökte efter inspiration. De studerade hur dragspel är konstruerade, hur ”gubben i lådan” får sin svikt, provade att vika origami, tittade på naturen och fotograferade på stan. Allt med en designstudents särskilda blick för människors behov och ambitionen att göra tillvaron bättre.
Här visar de ett smakprov på pappens möjligheter. För den som vill se mer finns hela utställningen i monter V04:38 i Green House på Stockholm Furniture fair. Mässan har öppet för allmänheten på lördagen den 11 februari.















































